Viking interactive

Gebelik Döneminde Beslenme

Hamilelik kadınlar için çok özel bir dönemdir. Bu dönemde yeterli ve sağlıklı beslenmek hem anne, hem de bebek sağlığı için oldukça önem taşır. Gebelik dönemi beslenmesinde amaç bir taraftan bebeğin büyüme ve gelişimini sağlamak, diğer yönden annenin fiziksel ihtiyaçlarının sağlayarak besin depolarını korumak olmalıdır. Gebelik döneminde beslenmenin gerektiği kadar olması ve her besin grubunun dengeli olarak alınması yeterlidir.

GEBELİKTE TÜKETİLMESİ GEREKLİ BESİNLER VE MİKTARLARI
Gebelikten dolayı artan enerji ve besin öğesi ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için gebe kadının normal zamanda yediklerine ek olarak tüketmesi gereken be¬sinler, miktarları ve beslenme ilkeleri şunlardır:
• Bir su bardağı kadar süt veya yoğurt veya 2-3 kibrit kutusu kadar peynir veya 1-2 kaşık çökelek tüketilmelidir. Süt veya yoğurt, çor¬balar içinde de (sütlü çorba, yoğurtlu çorba) tüketilebilir.
• Bir adet yumurta veya yumurta kadar et, tavuk, balık tüketilmelidir. Bu besinler tüketilemiyorsa kuru baklagil yemekleri, mercimekli veya nohutlu çorbalar tüketilebilir.
• Yemeklerle birlikte C vitamininden zengin sebzeler (maydanoz, kıvırcık, lahana, biber, domates, karnabahar vb.) meyveler (kuşburnu, por¬takal, mandalina, elma, şeftali vb. ) ve taze meyve suları tüketilmelidir.
• Sebzelerin ve kuru baklagillerin haşlama sularının dökülmesi vitamin ve mineral kayıplarına neden olacağı için haşlama suları dökülmemelidir.
• Yemekler azar azar ve sık sık tüketilmelidir.
• Satın alınırken taze besinler tercih edilmelidir. Konserve, beklemiş besinler ve hazır besinler yerine taze ve doğal besinlerin tüketilmesine özen gösteril¬melidir.
• Besin çeşitliliğine önem verilmelidir. Bu şekilde birçok vitamin ve mineralin vücuda alınması müm¬kün olacaktır.
• Sıvı alımı asla ihmal edilmemeli, günde en az 8-10 bardak su içil¬melidir. Özellikle kabızlık şikayeti varsa bol su içerek, kabuğu ile yenen meyveleri tüketerek, her öğünde sebze ile salataya yer vererek ve yürüyüş yaparak bu sorunun önüne geçilebilir.


« Hizmetlere Geri Dön.