Viking interactive

Sporcular için temel beslenme ilkeleri

Sporcu beslenmesi, son yıllarda üzerinde çok fazla çalışma yapılan ve gittikçe de dikkat çekmeye başlayan bir bilim dalıdır.

Beslenme; sporcunun gereksinimi olan enerji ve besin öğeleri ile yeterli sıvı alımını içermelidir. Sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli veya besin yoktur. Sporcunun beslenmesindeki amaç; cinsiyet, yaş ve fiziksel çalışmaya göre gereksinmenin bütün besin ögelerini ve harcanan enerjiyi yeterli oranlarda sağlamaktır. Genel olarak sporcuların karbonhidrattan zengin diyetle beslenmesi önerilirken, protein, vitamin ve mineralleri yeterli tüketmesi, yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerden biraz düşük olması önerilmektedir. Ayrıca sporcuların tükettikleri sıvı miktarı da fazla olmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmenin bir sporcunun başarısını garanti etmediği, ancak yetersiz ve dengesiz beslenmenin bazı sağlık problemlerine ve performans düşüklüklerine neden olduğu kabul edilmektedir.

Sporcuların enerji ve besin öğeleri gereksinimleri yaş, cinsiyet ve spor dalları açısından farklılık göstermekle birlikte, temel beslenme kuralları tüm sporcular için benzerdir.

Sporcuların özellikle yüksek fiziksel aktivite dönemlerinde vücut ağırlığını korumak, glikojen depolarını korumak ve doku yıkımını önlemek için karbonhidrat ve protein alımı çok önemlidir. Esansiyel yağ asitleri ve yağda eriyen yağ asitlerini alımın yanı sıra gerekli enerjinin sağlanması için de yeterli olmalıdır. Vücut ağırlık ve komposizyonu sporun performansını artırabilir fakat bu tek kriter olarak kullanılmamalıdır. Egzersiz öncesi, sırası ve sonrasında yeterli gıda ve sıvı alımı kan şekerini korumaya ve performansı artırmaya yardımcıdır.


« Hizmetlere Geri Dön.